Co to są nowalijki? I jakie warzywa do nich zaliczamy?

Nowalijki – młode warzywa, na które czekamy z niecierpliwością

Nowalijki to młode warzywa dostępne wczesną wiosną. Sezon na nie trwa od marca do maja, choć zdarza się, że pierwsze nowalijki pojawiają się w sklepach już końcem lutego (nowalijki szklarniowe).

Polskie nowalijki rosnące w ziemi vs. nowalijki szklarniowe

Wyróżniamy nowalijki szklarniowe oraz te uprawiane na polu. Rośliny szklarniowe dostępne są w sklepach już w marcu i kwietniu. Jednak najlepsze nowalijki to te rosnące na polu (trafiają do klientów dopiero na przełomie maja i czerwca).

Jakie warzywa należą do nowalijek?

  • pomidory,
  • ogórki,
  • sałata masłowa,
  • botwinka,
  • szczaw,
  • szczypiorek,
  • szparagi,
  • rzodkiewki,
  • młody szpinak,
  • fasolka szparagowa,
  • młode ziemniaki,
  • młoda marchewka,
  • cebula dymka,
  • natka pietruszki,
  • korzeń pietruszki,
  • rzeżucha (pieprzyca siewna).

Nowalijki – o tym pamiętaj podczas zakupów

Wiesz już, że nowalijki uprawiane w warunkach szklarniowych mogą zawierać więcej szkodliwych substancji niż te z pola. Nie oznacza to jednak, że musisz czekać na wartościowe produkty do czerwca.

Podczas zakupów zwracaj uwagę przede wszystkim na świeżość nowalijek. Idealne młode wiosenne warzywa to takie, które mają zielone liście pozbawione przebarwień i pierwszych oznak gnicia. Ich bulwy powinny być gładkie i sprężyste. Najlepiej stawiać na warzywa o średniej wielkości (duży rozmiar może świadczyć o przenawożeniu). Kolejną kwestią jest zapach warzyw. Zdrowe nowalijki powinny mieć delikatny, lecz wyczuwalny naturalny aromat. Zawsze lepiej wybierać rośliny z gospodarstw…

Jak przechowywać nowalijki

Czy warto jeść nowalijki? Tak! Wybierając te sklepowe, należy jednak pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze: pochodzenie i świeżość nowalijek. Po drugie sposób ich przechowywania.

Przed spożyciem warzyw zawsze należy je dokładnie umyć. Nowalijki przechowujemy w zimnie i umiarkowanej wilgoci. Nie wkładamy ich do foliowych woreczków, gdyż skutkuje to uwalnianiem zawartych w roślinach azotanów w nadmiernych ilościach. Najlepiej owinąć warzywa w wilgotny ręcznik papierowy i włożyć do specjalnej szuflady w lodówce. Należy przy tym unikać układania obok takich owoców jak jabłka czy gruszki (te gatunki wydzielają etylen, więc nowalijki mogą szybciej zwiędnąć). Drobniejsze nowalijki można włożyć do p…

Czy nowalijki są zdrowe

Sezonowe warzywa i owoce to ważny element każdej zdrowej diety. Różnorodne gatunki zawierają całą gamę składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Produkty roślinne są dobrym źródłem węglowodanów, błonnika pokarmowego, witamin, składników mineralnych i związków antyoksydacyjnych.

Węglowodany są głównym źródłem energii, a błonnik usprawnia procesy trawienia. Witaminy i składniki mineralne mają wpływ na działanie wszystkich narządów i układów w organizmie. Z kolei antyoksydanty (przeciwutleniacze) chronią komórki przed nagromadzeniem szkodliwych wolnych rodników. Wolne rodniki uszkadzają zdrowe komórki, przyspieszają procesy starzenia i zwiększają podatność na infekcje.

Czy w takim razie nowalijki są zdrowe? Tak, jednak – tak jak wspomniano wyżej – należy zwracać uwagę na ich świeżość, pochodzenie i sposób przechowywania. Wielu konsumentów rezygnuje z nowalijek ze względu na nieuczciwe praktyki rolników i wykorzystywany do przyspieszania wzrostu rośliny azot.

Młode warzywa, czyli wiosna na talerzu

Wiesz już, jak właściwie wybierać i przechowywać nowalijki. Poniżej znajdziesz popularne warzywa wiosenne wraz z ich drogocennymi właściwościami. Każde z nich stanowi świetny dodatek do sałatek, kanapek, dań i przekąsek na słono.

Nać pietruszki

Natka pietruszki to doskonałe źródło witaminy C. W 100 g świeżej zielonej pietruszki znajdziemy trzykrotnie więcej kwasu askorbinowego niż w owocach cytrusowych. Do tego dochodzą liczne składniki mineralne (potas, wapń, magnez, żelazo) i beta karoten (pochodna witaminy A, która poprawia wzrok, zapewnia właściwy wzrost kości i pozytywnie wpływa na wygląd skóry).

Szczypiorek

Zwiastun wiosny i doskonały dodatek do kanapek, sałatek czy twarożków. W szczypiorku znajdziemy wiele witamin (C, A, K i z grupy B), a także fosfor, żelazo, potas, sód, wapń i magnez. Warzywo dobrze działa na układ pokarmowy (przyspiesza trawienie i zapobiega zaparciom) oraz łagodzi suchy kaszel i chrypkę.

Rzodkiewka

Rzodkiewki zawierają spore ilości białka, węglowodanów i składników mineralnych. Lekko ostry smak zawdzięczają olejkom eterycznym. Rzodkiewka to jedno z najmniej kalorycznych warzyw (16 kcal w 100 g), które dodatkowo pobudza trawienie i wspomaga pracę wątroby.

Zdrowa dieta w ofercie cateringu dietetycznego Maczfit

Chcesz, aby warzywa i owoce były główną częścią Twojej diety? Masz problem ze zmianą nawyków żywieniowych na zdrowsze? Zachęcamy do zapoznania się z ofertą cateringu dietetycznego Maczfit. Znajdziesz u nas różne diety pudełkowe w kilku wariantach kalorycznych. W sezonie wiosennym, aby urozmaicić jadłospis, do dań dodajemy nowalijki z ekologicznych upraw.

Zapraszamy również do zapoznania się z innymi wpisami na blogu Maczfit. Dowiesz się z nich między innymi, czy dieta warzywna jest zdrowa i które witaminy zaliczamy do związków antyoksydacyjnych.

blank